[ Fillimi ] [ Muzik ] [ Chat ] [ About Me ] [ Kontakto ]

 

 

                                                                                                 

  [ Manu ]

 -Home

 -About Me

 -Albanian Music

 -Albanian Rap

 -Albanian Videos

 -My Photos

 -Photos

 -Historija e Kosoves

 -View Guest Book

 -Signe Guest Book

 

  [ Manu 2 ]

 -Dashuria

 -Poezi

 -Poezi1

 -Poetry

 -Test Love

 -Barculeta

 -Humor

 -Tregime

 -Games

 

  [ Manu 3 ]

 -IRC Chat

 -Voice Chat

 -Shkarkime

 -Kontakto

 

 

  [ Photos ]

 -My Pics

 -Love

 -Cars

 -UĒK'es

 -Romantic

 - Friends

 

 [ Reklama ]

 -Besimi.tk

 -KosovaOnline.org

 -agroni.net

 -Bini.tk

 -AlbaHost.ca

 -RiniaShop.com

 

 

  [ Poezi 2 ]

Poezi Faqja 2

Po behesh "enigma ime"  un nuk e di se ku je Ti... un nuk e di se me cilin je Ti... ne kete nat qe cdo gje ndahet per gjys perveq dhimses... (qe mbetet vetem ne nji shpirt) un nuk e di se ku je Ti... dhe as nje here nuk do e mar vesh se a gjete strehim,shtepi per vizionet e jetes tende...       

Lot pas shum kohe....  Ti mbylli syt dhe pa dashur kujtoju ne mua te te filloj zemra te te reh ma shpejt se zakonisht... por diku shum mbrenda teje jam sa do pak une por nuk e di pse nuk e pranon dhe pse po me mundon...   ne shumicen e rasteve kur me kujton te lutem permba lotet e arta mos i ler te bien posht...  ose ndoshta dhe e kunderta... te pakten kete e shoh.... e anen tjeter vetem e ndjej ....    ehhh... te ishin lotet flori do te ti kisha falur te gjitha Ty dhe nuk do isha ndal se lotuari edhe pse ato per Ty rjedhin dhe nuk shterin.....  

Shpirti  ......eshte i vogel ......hapesiren e ka te madhe ......eshte i lehte ......por peshon shum ......eshte i pa dukshem ......por me ngjyra shum dhe shendrit  mos lejo shpirtin te ta shioj "krymbi"    ehhh... te jete vuajtja "bore" dhe te shkrihet deri ne mengjes me se fundi do mundem edhe un, kur syt ti mbyll te mos lodhem.... 

Ti ke lind per mua, ndersa "Une do vdes per Ty" Te fluturojm bashk ne qiellin e paster te dashurise... e cila pasqyron shpirtin ton te bardh.... ne ajer te tregojm mbrendesine e paster qe e kemi dhe qe duam tja kushtojm njeri tjetrit...                 

 E nesermja mban shpirtin qe ka sot Hyr ne mes te dashurise..... ne thellesine e saj dhe mos u helmo veshtro gjithcka qe ka mbrenda saj dhe terhiq shum gjera te mira per veten dhe ndjeju e lire, ndjeu e pa mposhtur prej saj dhe uroi dashurise shum te mira dhe sa me pak te helmoj shpirtra te bardh dhe te paster si loti... beje kete per te pa prekurit nga dashuria........

    Po vdes rrugve  a e ke iden se ku jam tash !!!?..... a do te thote dicka per Ty....nese degjon : se po vi ne qytetin tend !!!?..... prej ku per her te par the se sa me cmon....prej ku the... dhe te te tregoj se sa te dua.... per her te fundit te ta shpreh se "Te Dua"    ehhh... te jete vuajtja "breg" dhe era ta gjvesh ...... une nuk do mundem edhe atehere si qe nuk mundem dhe tash te te haroj .....    puthme dhe ri afer meje... ti mbylli syt e une ta ndjej perqafimin tend te ngrohet puthme dhe ri afer meje dhe zemra le te reh si heren e par puthme me lutje se lulet e botes te shperthen aromen e tyre dhe ri kete nat me mu perqafome si foshnje se vetem ti mund ta shpetosh kete dashurii dhe te me ruash kur do flejn engjujt...   ehhh... po te te kisha prane.... po te te kisha prane... .....ah , te te kishaaa !.....

Eja me mua se ty te kam shpres eja me mua se pa ty sdua te vdes. Ti je djelli qe mu me groh ti je endrra qe une shume e shoh....

      Nese e don bukurin ateher mos me duaj mua sepse ka tjera qe jan ma te bukura se une..Nese e don menqurin mos me duaj sepse ka tjera ma te menqura se une..Nese e don pasurin athere ps me duaj mua sepse ka tjera ma te pasura se une...Por nese e don dashurin ateher duam  vetem mua sepse nuk ka asnje qe te dashuron ma shume se une...

Mos mendo se te kam harru mos mendo qe tjetrin e du....Une ty te du ti mu me don mos ta ndin per tjeter kon...

   Mos e shiko bukurin e cila te mashtron por shikoje zemren e cila te don!! 

Me sy te shiqoj me zemer te dashuroj ma mire te vdes se pa ty te mbes.....Te dua te dua gjithmone te kam dashur edhe pse ter kohen zemren ma ke plasur....Djemt ne fillim jan artista te mire kur e gjirojn filmin te thojn lamtumire....

Dashuri dashuri nuk thuhet kot fillon me puthje mbaron me lot...Ne nje kuti e kam fshehur nje helm te zi nese ti me tradhton une do ta pi......

Mos me thuaj se me ke dashuruar tash eshte von per te perenduar...

Mos me pyt per ato letra kur dikur i shkrove mos loto per fatin tone qe ti vet e shkatrrove....

Mos e duaj gjithkend mos e urrej veten per duaj at qe per ty e jep jeten....

  Te dua Te dua deri sa te vdes a me don ti mua pergjigjen e pres???? 

  Nuk jam shkrimtare qe te shkruaj poezi qe te thuri vargje per ty sjam as kengtare qe te vajtoj per ty por jam nje person qe te dua vetem ty....

 Une jam gjak ti je prush me na nda smundesh kush...

 Buzet tona te bashkruara te lagura me shi...ter diten mendoj...ter naten rri pa gjumedigjem pervlohem se te dua shume shume....Ditet kalojn shpejt por si ujt ner ure, te dua me zemer dhe ste harroj kurrrrrrrrrr...........

  Nje pjes e jetes sime mu largua shkoj ne bot tjeter per me u qetesua. Nje dor e vogel, sa e madheshtuar e but , e nxehtsikur teash te kisha jetuar nje pjes e jetes sime u nda nga une u largua mori rrugen e zotot per me udhetua nje pjes e qinis sime me la vet e largua me shkoj , u tret nje pjes e zemres sime mu largua shkoj larg, me qefij te bardh u mbulua syt te vegjel........

 (l)E moj qik me ment e leta pse nuk fol se qka esht e verteta me fol se qka esht e verteta ke me dit se qka esht JETA

   Nuk te dua me politik sikur Rusi me Amerik por te dua me dashuri sikur Kosova me Shqiperi..

   Ajo dit ne zemer me kalli syt e mi verbon malli ahhhhhh dashuria e zjart me kalli...

   Zemra vrahet dhe ligshtohet guri thehet dhe copetohet druri kalbet dhe shkatrrohet por dashnia nuk harrohet...

                                                       1000 i shoh 100 i njoh 10 i ndegjoj 1 e dashuroj....

  Sikur qielli te ishte leter dhe deti ngjyr nuk do te shkruaja asgje vetem tu te dashuroj e di qe sje per mua vetem deshta te them qe shume te dua....

  Jeta vazhdone kur te shoh me sy me dridhet zemra per ty dua te flas me goj por kam frik qe nuk do ta perballoj ishe jeta ime dhe ende je por ti fillove nje dashuri te re... Jeta ime vazhdon se koha plagetdoti sheron..Me ket shpres po jetoj herdokudur te harroj lamtumire i dashuri i m se pa ty do te jem si jetim...

 Por te kisha pran sdoja gje te jetes nga buzet e tua rridhte mjalt bletes...

 Nuk i besova veshve nuk besova ne mua kur me gojen tende me te dua.. ma mire eshte ti mbylli kta sy se te jetoj ne ket jet gjithmone pa ty...

 Jam e vetmuar te kerkojn ty lotet e mi po rrjedhin se shiu i asaj dit..PSE TE DUA??? PSE JE FUTUR MBRENDA NE THELLSIN TE SHPIRTIT TIM????? Pse nuk tretesh??Pse ky shpirt i vetmuar ndjen nje nevoj per ty per fjalet e tua per zerin tend te embel..At dit kur u ndam ishe dit me shi edhe qielli merrte pkes ne dhimbjen tone....

 Kjo jeta mua me helmoj pa ty shpirt smundem te jetoj kjo jeta mua me shkatrroj...

 Do ta kuptosh jeten si eshte e vertet dhe do te kthehesh prap te une por ma kurr ske mem gjet....

 3 vite pa ty jetoj ne vetmi 3 vite pa nuk nuk kam gjume ne sy... 

  Lutje Lutje nuk pranoj une per ty ma nuk egzistoj..Zemra ime nuk eshte gur nuk kam kohe per avantur...

 Jam shume e re por smundem te pres per syt e tu te zi besom se vdes...Shkoj vera tuj prit shkoj pranvera dhe nje vit.....Ter diten me nje puthje me mashtron krejt ter boten ma rrotullon....

 Kur e dishe ne ket jete me mu ske deshte me qu jet ne fillim pse sme the ste dua i disha rruget e mia ka me shku....

 Bylbyli ne deg sa bukur kendon ti puthsha buzet ti qe i lexon....

 Hajde fleta fleta lumja une ty qe te gjeta, ty qe gjeta tuj fluturu se ski qare pa me marr MU...

 Nje djal qe e dua i ka syt mavi, emrin nuk ja shkruj edhe pse ja di...

 A do te vish more zemra ime???? Mos me le Sabri ti ne mendime??? A do te vish more??? Shume rand e kam ne jeten time, shume rand si pa jet kur me ike me le vet, vetem jeta me mbeti ne mendime nuk kam fat qe te jem me ty gjithmone ne jeten time...

  Kur do te shkojsh ne varr mendo per dashurin e par kur te me mbulosh  dhe mendo per dashurin e re...

 Pse me tradhtove me le ne vetmi vetem zoti mund ta di..Ohhh i dashuri i m sa fort te du a muj ta di pse me ke tradhtua....

Loti le tė kthehet nė gjakė zemra ndash edhe le tė plas Letrat qė i kamė shkruar pėr ty le tė digjėn e tė bėhen hi se unė mė nuk eksistoj pėr ty Nė ty isha tepėr e dashuruar mbas teje shumė gjėra kisha harruar mirpo aspak nuk kisha pritur se njė ditė do tė mė kishe ikur Vepro si tė duash vepro dhe pėr mua aspak mos mendo Por dije se kthim tek unė mė nuk ka falje nuk do tė pranoj Sepse dashurin qė pata nė ty ti ish ai i pa shpirt qė e shpėrbleve me tradhti Kurse c“tash jam ajo qė do tė mbetėm e pėr ty mos mendo se do tė shkruaj ndonjė vepėr, sepse njerzit do tė me quanin vajz e prapambetur Sotė ti mbetesh ai qė ishta nuk ke faj ty se ke lindė egoist. Pėr mua mos u brengos,vazhdoje jetėn, se une c“tash kan gjet njė tjetėr prej cdo ditė nė ditė ai ma zgjat jetėn, nė zemėr ka tė mbjellur dashurin. Kam atė qė mė ledhaton atė qė me zemėr mė donė qė pėr mua vdes e mbaron.

Nuk tė dua tė mė lutėsh tė mė kthehesh mua tash ku tė duash shko me tjetėr me u dashurua

Deshta tė tė themė shumė nė atė dashuri a ti shkove pa u pėrshėndetur pa mė thėnė lamtumirė

Kam mbetur vetėm pa askėnd tjetėr a ti dashurin tėnde ja dhurove dikujt tjetėr

Se ashtu dashuria kthehet se ashtu me zemėr duhėt njė ditė do ta kuptojsh por ndoshta nuk do ta harojsh

Kėrko fatin dikun tjetėr une nuk mundem me bė tepėr kėrko dikėndė qė dinė mirė se unė gjithmon isha e ngrirrė le tė ledhatoj cdo kush qė e dinė se ndaj teje isha e ftohtė

Falja puthjet si pa mėshirė se unė do tė themė lamtumirė

 

Por s“duhet me i haruar ditėt e gėzuara e tė lumtura.

Por stė zė faj se atėherė ishte verė dhe ma shtonin bukurin lulet qė mė rrethonin e ty ma hiqte me kėnaqėsi nektarin prej buzėve tė mia

sikur bletat nga lulėt.

Tė mashtronte ngrohėtsia e diellit.

Por tani ėshtė dimėr, krahrori im stė ngroh mirė, stė pėrkuli si duhėt.

Sepse zemra jote adhuronte ngrohėtsinė e diellit, e jo cerdhėn e dashuris qė ta ndėrtova nė krahrorin timė.

I HAROVE..

I harove puthjet, pėrqafimet, lavdrimet, ėndrat e mia qė gjatė kohė tė kujtonin dhe tė adhuronin.

Fjalėt qė mi fliste kishin qenė rrena, sapėr ta kaluar njė dashuri tė gabuar.

Se di vallė pse mė mashtrove, athua mė ke dashuruar apo dojshe vetėn pėt tu lavdruar ??

Njė kohė mė adhuronte si me qenė e stolisur me arrė, por sot humbi shqėlqimi, vlera, dashurija dhe lumturija.

 

Me le te vuaj -- me le te pres ---me le te dixhem deri kur te vdes (*

O shpirti im sa fort te dua a mund ta di pse me ke tradhtuar ?......Te Dua

>Dua te them nji fjal nga zemra qe te dua vetem ty ti beje hapin e par me shiqo ne sy lexo zemren time si vuan per ty vetem ne kujtime gjdo her rri -- Mos u largo prej meje se shum te dua -- Mos me le ne vtmi --- Mos me le te vuaj --- Deri kur keshtu i dashur -- Deri kur ne vuajtje -- Deri kur ne vetmi -- Der kur do vuaj zemra ime per ty mi qorrove syt e ballit helmin ne zemer ma ke shti e mahitur

 

Shumė yje nė qiell.*Shumė lotė qė mė kan lan mua. * Shumė djemė e vajza tė lėnduar.*Por ata/ato kurgjo sjan krahasim me ty dhe mua..

 

Nėse e din kuptimin e fjalės DHEMBJE, ather do ta dish kuptimin e fjalės DASHURI!!

Zemrat ndryshojn-E di....por zemra ime gjithmonė do tė pėrkasė ty!!

E hedha njė lotė nė oqean, kur ta gjej, ėshtė dita kur dashuria ime pėr ty vdes!!

Kjo jet pa ty nuk ka vler ter mua, andaj kuptoje i dashur se vetem ty te due!Jo nuk eshte vjersh e as poezi por mburon nga zemra ime qe te don vetem ty

 

Me le te vuaj -- me le te pres ---me le te dighem deri kur te vdes

Hajt o karikaturist mos u shit COOL e tani KRAL se je fort BAL

 

 

Dua te te shoh kur fle dhe zemren tende ta ndjej kur rreh .Dua ta degjoj perjete zerin tend, se pa ty ne kete bote per mua s'ka vend--tung tung

 

 

Dy zemra qajn--njė mall e kan,dy--sy lotojn ni gjė --shiqojn.Dy duar ledhatojn --njė shpirt sherojn,--dy goja flasin njė bot e plasin,----dy shpirta jemi njė zemer kemi

 

Kam Lutur Bylbylin tė mė jap Kangėn Pėr Ty Nuk mė kėndoj.... Kam lutur Poetin tė mė jap Poezin Pėr Ty nuk kishte shkruar asgjė.... Kam lutur Diellin tė jap Dritė Pėr Ty ma fali shiun..... Kam lutur Hėnėn tė mė jap njė rreze Pėr Ty mė dha Terrin..... --O sa shumė kam Lutur askush asgjė nuk mė dha....Vetėm Zani i Zemrės ***--Dy Fjalė i kėndoj TĖ DUA

 

po Kur e dishe ne ket jet qe me mu ske desht me qu jet  ne fillim pse sme the ste dua i disha rruget e mia ka me shkua..............Zemra vrahet dhe ligshtohet guri thehet the coptohet druri kalbet dhe shkatrrohet por dashuria nuk harrohet....Buzet tona te bashkuara te lagura me shi ter diten mendoj tere naten rri po gjum digjem dhe pervlohem per ty

 

 

Designed By Hajdin K

Copyright © 2003 Hajdini.com Inc. All Rights Reseved